1RR.CZ 1. realitní revue

Čínské realitní investice – nejen New York, Londýn či Praha

Nejlidnatější země světa loni překonala USA a stala se největší světovou ekonomikou, celosvětový investiční apetit přitom nyní povzbudil pokles na čínských akciových trzích.

Čínští investoři si oblíbili investiční nákupy nemovitostí v USA a hlavně v New Yorku, jejich záměry nicméně nejsou dlouhodobého charakteru. Na toto téma se zaměřila diskuse, která proběhla minulý týden v New York Law School a informoval o ní server chinadaily.com.

Mezi diskutujícími byli mimo jiné Ross Moskowitz, partner advokátní kanceláře Stroock & Lavan, Jim Costello, senior vice-president Real Capital Analytics a Darcy Stacom, místopředseda představenstva CBRE, který se zaměřil na čínské investice v oblasti Big Apple.

O tom, že téma čínských investic v USA je takzvaně nosné či nepřehlédnutelné, přesvědčil diskutující hned v úvodu Jim Costello, který spočítal, že investoři z Číny utratili za nemovitosti ve velkých městech USA jen za rok 2014 zhruba 3,5 mld. USD a v letošním roce to bylo již 10,2 mld. USD.

 

Na Manhattanu letos 5,3 mil. USD

Pokud se zaměříme na Manhattan v centru New Yorku, v této o oblasti investoři z Číny utratili loni více než 645 mil. USD, v letošním roce se jedná zatím o částku 5,3 mil. USD. Ross Moskowitz přirovnal současnou „čínskou vlnu“ k expanzi Japonců, která probíhala zejména v osmdesátých letech minulého století. Rozdíl je nicméně v tom, že čínské investice přicházejí v době, kdy se ceny teprve zotavují z krize, zatímco ty japonské přišly v době, kdy byl trh na vrcholu.

Moskowitz dále uvedl, že přestože čínské investice působí na první pohled významně, jsou ve srovnání s velikostí realitního trhu USA zanedbatelné. Jediným místem s významnějším vilvem čínského kapitálu je New York, kde je možné díky koncentraci velmi drahých nemovitostí poměrně snadno investovat do realit větší finanční obnos, což je pro bankéře poměrně zajímavé – jednoduše se nemusejí zabývat větším množstvím menších transakcí. Podle Stacoma z CBRE se ale vždy jedná o investici na období  3 – 5 let. Tříletou periodu přitom zpravidla preferují různé čínské pojišťovny, investiční fondy naopak častěji uvažují v pětiletém horizontu.

 

Žádný export čínské architektury

Diskuse se rovněž účastnil Jeffrey Dvorett, který je vice-presidentem a šéfem developmentu v newyorské společnosti Kuafu Properties, za kterou stojí čínský kapitál. Název firmy má kořeny v čínštině a v překladu znamená Most mezi Západem a Východem. Společnost Kuafu se nejprve zaměřila na projekt luxusního kondominia v New Yorku, pak přibyly i další projekty. Diskutující v souvislosti s prezentací aktivit americko-čínského developera položili otázku, je-li pro výstavbu firmy něco charakteristického a čím se liší od aktivit dalších – typicky domácích firem. Dvorett k tomuto uvedl, že čínská mentalita je otevřená ústupkům, a tak pro projekty v sobě nemusejí nutně zahrnovat ani v náznaku například některé prvky asijské architektury.

 

Největší hráč v Londýně

O dalších čínských realitních investicích informoval již koncem srpna server propertywire.com. Doslova uvádí, že Číňané se mohou stát v rámci Londýna v realitách nejsilnější kapitálovou skupinou, server také hledá příčinu tohoto významného kapitálového přílivu – finance odtékají z kontinentální Číny zejména kvůli změnám v kapitálových pravidlech, odliv prostředků souvisí také s poklesem na čínských burzách z tohoto roku – investoři jednoduše hledají nové obchodní příležitosti a vložení prostředků na realitní trhy se jim mnohdy jeví jako větší jistota, než akciové trhy, se kterými nemívají příliš dobré zkušenosti.

 

ČR nezůstává stranou

Stranou hledáčku čínských zájmů nezůstává ani ČR – bývalá budova Živnobanky v ulici Na Příkopě je přitom jen špičkou ledovce. Od konce roku 2014 do letošního září čínské investice v ČR vzrostly o 74 procent. V proinvestované částce 4,8 miliard korun přitom nejsou započteny jen čistě realitní investice, ale také například investice do fotbalové Slavie (414,3 mil. Kč), J&T FINANCE GROUP SE, atd.

Příklady z USA, Velké Británie i ČR ukazují, že čínští investoři jsou při chuti, rozsah jednoho článku přitom pochopitelně nemohl pojmout čínské investiční aktivity v řadě dalších zemí vč. Afriky. O dalším vývoji pochopitelně rozhodne mnoho okolností, vč. vývoje na čínských akciových trzích, nicméně o čínském vlivu nejen oblasti realitních trhů, ale v globální ekonomice jako takové pravděpodobně ještě nebylo řečeno poslední slovo.