1RR.CZ 1. realitní revue

Hezké fotky prodávají nemovitost. Na co si dát při focení pozor?

23.9.2015

Snímky realit vídáme v inzerci denně. Fotograf Petr Holub nemovitosti zase téměř každý den fotografuje a prozradil nám několik rad i zajímavostí o své profesi.

Lidé, kteří aktivně vyhledávají nějakou nemovitost a chodí po prohlídkách, si často stěžují, že na fotografiích místnosti působily větší, že celkový dojem z fotografií v inzerci byl naprosto jiný, než z prohlídky. Je jasné, že na fotografie se už nemusí vejít například skutečnost, že nabízený dům stojí blízko smradlavé továrny atd. Ale je pravdou, že fotografiemi se dá nemovitost hodně „zvětšit“ i přikrášlit na mnoho různých způsobů. Kde je podle vás ta správná míra? Co už je v komerčním fotografování realit ještě férové a co už je klamavá reklama? Existuje nějaká hranice?

Za svou asi šestiletou praxi fotografa nemovitostí na plný úvazek jsem se nesetkal s realitní kanceláří nebo makléřem, kteří by po mě požadovali nějaké výraznější zastírání skutečností nebo chtěli nějaké veliké přikrášlování. Myslím, že ti zkušenější vědí, že to nemá význam, naopak by jim to přidělalo práci se zbytečnými prohlídkami. Jejich nejčastější požadavek v tomto směru je, aby byla modrá obloha, to je u nich až chronické, a aby za okny pořádně vynikl ten pěkný výhled. Spíš jde tedy o to, vypíchnout přednosti focené nemovitosti. Co se týká stížností na "zvětšení" místností na fotografiích, myslím že to je problém spíš optiky než klamavé reklamy. Zákony optiky se nedají moc obejít a když chcete do záběrů dostat celý prostor, tak zkrátka potom pokoj může působit větším dojmem. Naopak by to ale myslím bylo horší.

Co je podle vás nejdůležitější na fotografování nemovitostí, které se fotí za účelem realitní inzerce?

Snažím se, aby z fotografií byla co nejvíce zřejmá dispozice bytu nebo domu, provázání mezi jednotlivými pokoji. Takže například při focení ložnice nechám otevřené dveře do koupelny, aby bylo zřejmé, že jsou tyto dvě místnosti přímo propojené. Můžeme a chceme zdůraznit pěkné detaily nemovitosti, štuky, špaletová okna a podobně, ale prostor je myslím to nejdůležitější.

Jak by se lišily realitní fotografie od fotografií, které byste ve stejném domě či bytě pořídil jen tak sobě pro radost či v rámci umělecké tvorby?

Už třetí rok jezdíme s rodinou vždy na týden k Telči ke kamarádovi do krásně zrestaurovaného staletého mlýna. A tady si uvědomuji ten rozdíl mezi focením realit a focením jen tak pro sebe. Vychutnávám si ten časový komfort, kdy si můžu počkat až do pokoje bude svítit sluníčko a já potom vyfotím pouze pěkně nasvícené detaily. Vlastně se tento týdenní soubor fotek skládá ze samých detailů a polodetailů, což je pravým opakem realitní fotografie.

Liší se nějakým způsobem fotografování nemovitostí pro inzerci v tištěných časopisech nebo na internetu?

V běžné inzerci se neliší. Samozřejmě úplně jiný způsob focení přichází, když se fotí do časopisu typu "Náš dům". Takové focení je náročnější na čas, techniku a výši honoráře.

Sledujete realitní inzerci? Kdybyste vyhledával nějakou nemovitost pro své potřeby, šel byste například na prohlídku domu, který by byl vyfocen špatným mobilem a navíc proti slunci?

Realitní inzerci sleduji namátkou. chystám se prozkoumat zahraniční, hlavně americké servery, kde si myslím, že jsou s úrovní nafocených nemovitostí asi obecně dál. Ale přesně nevím, jsem na to zvědavý.  Na prohlídku domu foceného mobilem proti sluníčku bych klidně šel, mé zkušené oko realitního makléře by totiž dokázalo i tak odhalit skryté kouzlo onoho domu :) Ale obecně bych takovou prezentaci moc nedoporučoval, nabídek je spousty a proč začínat prezentovat nabídku rovnou s takovým nedostatkem?


U drahých nemovitostí jsou poměrně vysoké provize, a není asi takový problém nechat nemovitost nafotit. Ale samozřejmě na trhu je celá řada méně lukrativních nabídek, kde to takto realizovat nejde. Na co by si při takovém focení nemovitosti měl dát neprofesionální fotograf pozor?

Jak už jsem říkal, zájemce o nemovitost nezajímá stará odřená vana v koupelně nebo temný kout se starou skříní. Chce vidět byt jako celek, potenciál jednotlivých místností. S foťákem jít co nejvíce do rohu, podřepnout a snažit se vyfotit místnost celou. Často také lidé fotí byt v rychlosti za tmy, na fotce pak vidíme bleskem přesvícenou lednici, která vystupuje ze tmy. Lepší fotit za světla a bleskem jen přisvítit. Když už prodávám byt nebo dům za miliony, vyplatí se trošku trpělivosti a pečlivosti.

 

 

zpět