1RR.CZ 1. realitní revue

Jan Látal: Videoprohlídka udělá z nemovitosti příběh. Jak ji připravit?

4.8.2016

O videoprohlídkách nemovitostí a jejich možnostech jsme hovořili s dokumentaristou a režisérem reklamních spotů pro neziskové organizace Janem Látalem ze společnosti Družina studio s.r.o.

 

Co si myslíte o videoprohlídkách nemovitostí, vybíráte si podle nich, když hledáte bydlení pro sebe?

Videoprohlídky nejsou zatím příliš rozšířené, takže se s nimi často nesetkávám. A myslím, že v případě realit nabízených realitními makléři je spíše cílem dostat zájemce na prohlídku nemovitosti, aby klienta mohli osobně přesvědčit o výhodách konkrétního bytu či domu. Mít dokonalou videoprohlídku či virtuální prohlídku nemovitosti je tedy alespoň podle mého názoru pro realitní makléře kontraproduktivní. Divák se totiž na webu seznámí s nemovitostí tak dokonale, že jeho motivace přijít osobně na prohlídku a nechat se na místě přesvědčovat, je menší.

 

Takže byste se být realitním makléřům videoprohlídky vůbec nedoporučil?

Asi ne, videoprohlídky bych spíše doporučil lidem, kteří se snaží prodat nemovitost na vlastní pěst bez realitní kanceláře. V takovém případě považuji videoprohlídku za velkou přidanou hodnotu. Video s nemovitostí toho zachytí daleko víc, než pouhé fotografie realit. Tvůrce může své video rozšířit o komentář, video také lépe vystihne genia loci, kterým nemovitost a její lokalita disponuje. Několikrát se mi stalo, že mi na facebooku přistála videoprohlídka nějaké chaloupky, ze které se stal virál, který si lidé přeposílali, protože z pouhé nabízené nemovitosti se díky videu stal příběh. Něco podobného jsem zaznamenal vícekrát a majitelé videem prezentované nemovitosti byli pokaždé zahlceni poptávkami. Ve finále si mohli vybírat, kterému z vážných zájemců dům prodají. Videoprohlídka tedy splnila svůj účel v maximální možné míře. A tam, kde poptávka převyšuje nabídku, je vždy půda pro vyšší cenu – tedy větší vynos pro prodávajícího…

 

Přejděme tedy k praxi. Jak by měl postupovat každý, kdo chce vyprodukovat atraktivní videoprohlídku?

Nezbytné je použití širokého skla – širokoúhlého objektivu či širokoúhlé předsádky (to platí i pro focení nemovitosti). Jakákoli kompaktní zařízení jsou proto na přípravu videoprohlídky prakticky nepoužitelná – bez širokoúhlého záběru se v žádném případě nemovitost – tedy hlavně místnosti v jejím interiéru – nevejdou do záběru.

Natáčením interiéru ale videoprohlídka v žádném případě nekončí. Například v případě prezentace rodinných domů je velice důležité zaznamenat také to, jakým způsobem je nemovitost zasazena do krajiny, jak vypadá její okolí atd. Pro natáčení je také nutné zvolit ten správný čas – říká se, že „golden hour“ je hodinu před západem slunce. Slunce nízko nad obzorem vytváří měkké – difusní světlo a záběry jsou velice působivé. Naopak nikdy bych nenatáčel videoprohlídku v noci při rozsvíceném světle – to vypadá ošklivě.

 

Jaký záběr byste zvolil na úvod videoprohlídky?

Nejprve bych asi obešel dům z venku. Ukázal, jak je nemovitost situovaná, kde má vchod, zahradu, jaké je umístění ve vesnici, teprve potom bych vstoupil dovnitř. Prodej nemovitosti je stejná záležitost, jako prodej jakéhokoli jiného produktu – je nutné vychválit jeho přednosti, majitel by měl říci, proč se mu v jeho nemovitosti dobře bydlelo, jaké jsou její výhody, které místnosti měl nejraději. Všechny výhody – přednosti by měly být ve videu názorně prezentované. Samozřejmě by také neměly chybět základní údaje, jako kolik má nemovitost místností atd. Video by ale nemělo být nudné – nemělo by trvat déle, než dvě minuty. Za dvě minuty se toho dá říci poměrně dost, ale nemělo by to být chaotické – videoprohlídka by mohla být například rozdělena na 3 – 4 části. První část – jak jsme již uvedli – venku před domem, pak by měl následovat vstup do místností. Další kapitoly by pak například měly být věnovány jednotlivým podlažím.

 

Natáčením ale práce ani zdaleka nekončí…

Ano. Pak je nutné záběry za sebe poskládat v nějakém střihovém programu na počítači – lze ale také vše natočit a zpracovat v mobilu. Například pro iPhone se prodává širokoúhlá předsádka, video pak lze přímo v telefonu nejen natočit, ale také sestříhat v aplikaci iMovie. Co se týká střihu – určitě bych přechod z jednoho záběru do druhého nepoužil tzv. prolínačky. A už vůbec ne prolínání obrazu s různými efekty – tyto věci jen a jen odvádějí pozornost diváka…

Dalším nešvarem videoprohlídek bývá skutečnost, že obsahují slideshow s fotografiemi. To bych asi také raději vynechal – každý, kdo si pustí video, chce koukat na video – fotky ho nezajímají…

zpět