Nemovitosti v Dubaji – ceny klesají – návratnost investic zrychluje
Ceny nemovitostí v Dubaji klesají, podle některých analytiků se přitom jedná o pozitivní signál. Analýza společnosti Knight Frank mimo jiné uvádí, že ceny se v Dubaji v posledních letech pohybovaly jako na horské dráze, zajímavý je rovněž vývoj v dalších oblastech regionu.
Ceny se významně snížily zejména v krizových letech 2008 a 2010, k zotavení došlo v roce 2014. Pro realitní trh v Dubaji jsou přitom typické některé průvodní jevy, kterými se odlišuje od jiných trhů – pokles poptávky například způsobují takové okolnosti, jako je pokles cen ropy, nepříznivé bylo rovněž zdvojnásobení transakčních poplatků. Silný vliv mají také pohyby na kurzovním lísku různých světových měn – jednou z dalších charakteristik realitního trhu v Dubaji je – jak známo – velký počet cizinců, kteří zde z různých důvodů nemovitosti nakupují, a kurzy jejich domácích měn mají na jejich investiční apetit pochopitelně vliv.
V letošním roce došlo k poklesu poptávky po nemovitostech, nicméně developeři nemohli reagovat na vývoj na trhu dostatečně rychle, přebytek nabídky na trhu pak způsobil v letošním roce pokles cen o 12 procent. Pro investory je přitom zajímavé, že ceny nájemného v Dubaji tak významně neklesly a s ročním výnosem okolo sedmi procent je Dubaj investičně velice zajímavým místem.
Katar či Abu Dhabi
Analýza Knight Frank přinesla rovněž informace o vývoji na realitních trzích v širším okolí Dubaje a zmiňuje mimo jiné Katar, kde existuje možnost nakupovat nemovitosti pro cizince v několika vybraných oblastech od roku 2015. Zde poptávka po realitách rostla i v letošním roce zejména díky zájemcům z oblasti Evropy, i když dynamika růstu trhu nepřekonala očekávání analytiků, příčiny jsou v nestabilitě regionu i v poklesu cen ropy.
Trochu jiným případem je Saudská Arábie, kde operují developeři se zkušenostmi z Dubaje - Emaar a Limitless. Dubajský „obchodní model“ přitom velice dobře funguje například v Abu Dhabi, objem obchodů zde sice v minulém roce nerostl, nicméně ceny nemovitostí stouply o pět procent, naopak ceny zde narostly zhruba o pět procent. Významným příslibem je přitom očekávaný populační růst v oblasti – do roku 2030 by měl počet obyvatel vzrůst o dvacet procent.
Největší přístav
Dobrou perspektivu před sebou nicméně má i Dubaj díky rostoucí kapacitě mezinárodního letiště i díky růstu přístavu Jebel Ali, který by se měl stát největším na světě v budoucích patnácti letech a bude nejvýznamnějším logistickým centrem regionu. Dalším impulsem rozvoje se může rovněž stát v Dubaji výstava Expo 2020, se kterou budou rovněž souviset významné investiční aktivity..