1RR.CZ 1. realitní revue

Práce realitního makléře v kontextu chystaných legislativních změn i encyklopedických hesel

I když existují různé popisy práce realitního makléře, včetně těch v encyklopediích typu Wikipedie a dalších, teorie a praxe jsou často dva různé světy – a přestože Ministerstvo pro místní rozvoj chystá regulaci a práce realitního makléře bude živností vázanou, což začátkem ledna schválila i vláda – nějaký čas ještě zabere legislativní proces, zatím se jedná o živnost volnou a změna může vstoupit v platnost až od července 2017 – i když v tomto směru se termínům nedá příliš věřit – nakonec to může být podobné, jako s daní z nabytí, která, jak jsme informovali, měla nejprve být změněna od 1. 1., pak od 1. 4. a nyní se mluví o termínu 1. 7. 2016. Minimálně více než rok tedy vše s realitními makléři poběží ve starých kolejích, také je možné předpokládat, že rovněž zavádění nových pravidel bude ještě nějakou dobu trvat. Co všechno se ještě do encyklopedického popisu práce realitního makléře nevešlo a co neošetří sebelepší zákon?

 

Složité domlouvání termínu prohlídky

V praxi se často například stává, že některým makléřům se dá jen velmi těžko dovolat, a pokud se to podaří, nebývá vždy jednoduché domluvit termín prohlídky – ale zase nemůžeme všem křivdit – někteří jsou opravdu hodně pracovně vytížení – se sladěním termínu to také bývá obtížné – zejména pokud makléři nemají k dispozici klíče od nemovitosti, ale musejí domlouvat termíny prohlídek s majiteli, nájemci či developery, bude vždy domlouvání termínu složité – a ani žádná nová legislativa pochopitelně nebude garantovat, jestli se klienti makléřům dovolají hned napoprvé, nebo jestli to bude trvat delší dobu – na tom nic nezmění ani zákony, ani to, jestli makléři podstoupí nějakou formu státem garantované certifikace.

 

Práce všeho druhu

Další mýtus z encyklopedií je, že makléř by měl být odborníkem zejména na oblast práva, stavebnictví a možná i ekonomie. Nesporně ano. Jenže i toto bývá složitější – prodejce by se měl určitě také orientovat v oblasti marketingu, měl by umět napsat inzerát bez pravopisných chyb a kdo chce svou práci dělat opravdu dobře, měl by mít rovněž nějaké povědomí o psychologii – profese realitního makléře přeci jen spočívá v častém kontaktu s lidmi, kteří  se navíc mohou obracet na makléře kvůli tomu, že potřebují řešit svou bytovou otázku v nějaké vyhrocené situaci – například kvůli rozvodu – a opět si lze jen velmi složitě představit, že každý makléř bude muset – kromě jiných oborů – podstoupit i zkoušky z psychologie… Nicméně nepopíráme, že alespoň nějaké zkoušky odborné způsobilosti mohou být prospěšné, i když většina realitních kanceláří i tak dbá na odbornou způsobilost svých makléřů.